Je váš PMS horší, než samotná menštruácia? Tipy a triky, ako ho zvládnuť svojpomocne

Hoci vo väčšine Európy a dokonca aj u niektorých slovenských zamestnávateľov si ženy počas svojich dní môžu vziať voľno, je stále viac tých zamestnaní, kde to v podstate nikoho nezaujíma. V nasledujúcom článku sa preto dozviete, ako si poradiť s PMS tak, aby ste jeho nepríjemné príznaky zmiernili na minimum.

Je váš PMS horší, než samotná menštruácia? Tipy a triky, ako ho zvládnuť svojpomocne
(zdroj: unsplash.com)

Stravujte sa inak

Až 75 percent žien výrazne trpí PMS. Tento predmenštruačný syndróm sa objavuje približne desať dní pred samotnou menštruáciou. Môže sa prejavovať vo forme bolestí, častejšieho močenia alebo problémov s vyprázdňovaním. U niektorých žien sa objaví len niektorý z týchto príznakov, u niektorých zasa všetky spolu. Ako si teda poradiť s búrením sa hormónov tak, aby vás neobmedzovali v bežných každodenných činnostiach? Naším prvým tipom je upraviť počas menštruácie a pred ňou svoje stravovacie návyky. Napríklad by ste mali obmedziť solenie, pretože soľ viaže v tele tekutiny a spôsobuje opuchy a nafukovanie. Obmedziť by ste mali aj kávu, najmä, ak bývate podráždená – kofeín totiž takéto stavy zhoršuje.

Žalúdok potrebuje upokojiť

Dôležitým “ženským” vitamínom je vitamín E. Je to tak preto, lebo pomáha udržiavať hormóny v rovnováhe. V prírodnej podobe ho nájdete napríklad vo vajciach, orechoch, strukovinách, kukurici, špenáte aj rastlinných olejoch. Ak sa ním nestíhate “dopovať” pred menštruáciou vo veľkom, skúste v tomto období vitamíny v tabletkovej forme alebo v podobe výživových doplnkov. Na ich nákup online môžete využiť napríklad naše zľavové kupóny na KuponyZdarma.sk. S menštruáciou a PMS sa často spájajú tráviacie problémy, ako hnačka alebo vracanie. Žalúdok dokáže upokojiť napríklad ďumbier, ktorý okrem toho aj upravuje črevnú mikroflóru. Z čerstvého ďumbiera (čiže ľudovo nazývaného zázvoru) si každé ráno nastrúhajte tri kopcovité lyžičky, nasypte ich do vriacej vody a nechajte trochu povariť. Potom do nápoja vmiešajte lyžicu medu a nalačno vypite.

Dýchajte a pite minerálky

Bolesti a kŕče vám môže pomôcť zvládnuť magnézium. Nájdete ho v potravinách ako banány a avokádo, ale napríklad aj v morských plodoch. Pomáha nielen na kŕče, ale aj na zmiernenie krvácania, ak už počas menštruácie trpíte aj silným krvácaním. Okrem potravín nájdete magnézium napríklad aj v minerálkach, ktorých konzumácia sa tiež počas PMS odporúča zvýšiť. Vždy, keď sa začínate cítiť zle, skúste telu dodať kyslík – počas PMS ho potrebuje. Jednoducho sa na chvíľu posaďte a začnite zhlboka dýchať. Ak máte viac času, môžete si dopriať aj trochu meditácie. Súčasťou PMS nemusia byť len fyzické, ale aj psychické ťažkosti. Pocity úzkosti vám môžu pomôcť zvládať napríklad esenciálne oleje, najlepším je ten levanduľový. Môžete ho použiť ako vôňu, ale aj na masáž. Menštruácia a PMS je prakticky zápal, ktorý potrebujete zmierniť. Môžete na to využiť rôzne prírodné prostriedky, jedným je napríklad škorica. Pridajte si ju do dezertov alebo mlieka s medom. Mávate počas PMS záchvaty vlčieho hladu? Aj na to máme jednoduché riešenie – využite naše exkluzívne Wolt kupóny a kódy a objednajte si to, na čo máte chuť, priamo k sebe domov. Komu by sa predsa v takomto stave chcelo variť!