Čo v skutočnosti znamenajú nočné mory a prečo ich máme?
Viete, že sny sú príbehy, ktoré náš mozog rozpráva počas spánku? Skladajú sa z pocitov, obrázkov, prežitých útržkov a spomienok. No nie vždy sú tieto príbehy príjemné. Hovoríme im nočné mory.
Aj vy ich mávate?
Nepríjemné sny sú pre mnohých z nás bežné, neraz sa dokonca opakujú. Prečo vlastne vznikajú a kedy znamenajú niečo vážnejšie? Podľa certifikovanej analytičky snov Lauri Loewenberg, sa nám nočná mora snaží pomôcť s nepríjemnou situáciou v živote.
Sny nefungujú doslovne
Väčšina snov nie je doslovná. Prinášajú symboly a témy v rôznych podobách. Ak ich rozlúštime, vieme, čo nám náš mozog chcel zlým snom povedať.
Nízke sebavedomie a trauma
Veľmi často sa vo forme zlých snov prejavuje negatívne sebavedomie, podceňovanie seba samého, obavy, že niečo nezvládnete, že na nič nemáte. Čím viac sa držíme takýchto názorov na vlastné ja, tým strašidelnejšie alebo častejšie nočné mory môžeme prežívať.
Ďalšou častou príčinou nočných môr, predovšetkým tých, ktoré sa opakujú – je traumatický zážitok. Ťažkú traumu môže spôsobiť rozchod, smrť blízkeho človeka, ale aj pracovné problémy. Opakujúce sa nočné mory môžu byť vyvolané aj liekmi alebo chorobami.
Foto: unsplash.com